‘Showing Up’ laat zien wat kijken doet in Phronèsis magazine
Voor het vakblad voor toegepaste filosofie Phronèsis magazine schreef ik een stuk naar aanleiding van de film ‘Showing up’. Hieronder lees je de inleiding; het volledige artikel kun je lezen via deze link.
Filosoof Iris Murdoch betoogt dat kijken een cruciale rol speelt bij morele zelfverbetering. De film ‘Showing Up’ (2022) laat dat zien. En laat het je ervaren.
Tijdens de openingsscène van de film kijken we over de schouder van een vrouw. Ze is in de weer met een homp klei, voorzichtig schraapt ze wat weg. Als het beeld verder uitzoomt, zien we een werktafel volgestouwd met potten kwasten en potloden, dozen op de vloer, een kast die uitpuilt. Op een werkbank liggen keramieken figuren. Een garagedeur staat op een kier, buiten scharrelen duiven. Het is het atelier van kunstenaar Lizzy, gespeeld door Michelle Williams.